Nawożenie tui jest koniecznym zabiegiem, szczególnie kiedy rośliny te uprawiane są w glebie ubogiej w składniki pokarmowe. Regularne dostarczanie tujom substancji odżywczych pozytywnie wpływa na ich wzrost, dobrą kondycję oraz odpowiednie wybarwienie.
Nawozy do tui na wiosnę
Nawożenie tui można przeprowadzić z zastosowaniem nawozów mineralnych i organicznych. Nawozy mineralne najczęściej występują w sprzedaży w postaci granulowanej oraz w formie płynnej. W ich składzie znajdziemy azot, fosfor oraz potas, a także inne dodatkowe mikroelementy. To preparaty o szybkim działaniu, które są w stanie w krótkim czasie wyrównać deficyty składników odżywczych. Ponadto są łatwe w użyciu i zapewniają odpowiednie odżywienie przez cały okres wegetacyjny tui. Nawozy mineralne w płynie doskonale sprawdzają się w przypadku tui rosnących w donicach. Jeśli chodzi o nawozy organiczne, to najlepszym rozwiązaniem dla tui będzie obornik oraz kompost. Nie tylko świetnie uzupełniają niedobory składników mineralnych, ale również są w stanie poprawić strukturę gleby.
Nawozy do tui na wiosnę – jak i kiedy jest stosować?
Tuje to rośliny, którym do wzrostu niezbędne są konkretne składniki pokarmowe. Oprócz podstawowych makroskładników warto, aby nawóz zawierał też w składzie żelazo i magnez. Jesienią konieczne jest dostarczenie krzewom potasu i fosforu dla ich bezpiecznego przezimowania. Nawożenie tui należy rozpocząć wiosną, odżywiając rośliny połową rocznej dawki nawozowej. Drugą dawką nawozu powinno się je zasilić w czerwcu. Ten miesiąc to także ostateczny termin do nawożenia tui azotem. Późniejsze dokarmianie tym składnikiem może skutkować przemarzaniem pędów. Standardowe dawkowanie nawozu wiosennego wynosi 0,8-1 kg na 10 m2. Nawozy do tui na wiosnę w postaci granulowanej rozsypuje się równomiernie wokół roślin, delikatnie przekraczając ich obrys, a w przypadku form kolumnowych na powierzchni dwukrotnie większej od średnicy korony. Po rozsypaniu nawozu niezbędne jest obfite podlanie. Warto tutaj mieć na uwadze fakt, że zbyt duża dawka zastosowanego nawozu do tui może spowodować uszkodzenie korzeni i obumarcie rośliny. Do nawożenia tui można wykorzystać także jednorazowo siarczan magnezu. Najlepsze efekty przynoszą jednak specjalistyczne nawozy przeznaczone do tych roślin. Od sierpnia możliwe jest nawożenie tui nawozami jesiennymi. Nawozy organiczne powinny być stosowane przynajmniej raz w sezonie. Działają wolniej od mineralnych, ale zaleca się ich użycie przy jałowej i mało próchniczej glebie.
Jak wybrać najlepszy nawóz do tui na wiosnę?
Przede wszystkim należy przeanalizować zapotrzebowanie tui na składniki pokarmowe. Efekty niedoborów są najczęściej widoczne gołym okiem. Jeśli więc roślina wymaga intensywnego dokarmiania, warto sięgnąć po nawóz mineralny. Florovit nawóz do tui (żywotników) to preparat wieloskładnikowy. Zawiera składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach, które idealnie odpowiadają potrzebom tui. Nawóz do tui na wiosnę świetnie sprawdza się zarówno w nasadzeniach pojedynczych, jak i w grupowych (żywopłoty). Regularne stosowanie nawozu do tui Florovit jest gwarancją szybkiego wzrostu roślin oraz intensywnego wybarwienia igieł. Ponadto zwiększa odporność tui na wymarzanie. Termin jego stosowania przypada na kwiecień, czerwiec oraz sierpień.
—
Artykuł sponsorowany
melwa
tuje są najlepsze jako naturalne ogrodzenie